Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mé zamyšlení nad S.O.P.A (Paulo Coelho)

21. 1. 2012

Paulo Coelho, 20. ledna 2012

V bývalém Sovětském svazu na konci 50. a v 60. letech se mnoho knih, které narážely na politický systém, začalo šířit v podobě soukromě pořízených kopií na cyklostylu. Jejich autoři za svá díla nikdy neviděli ani korunu. Naopak, byli perzekuováni, odsuzováni v oficiálním tisku a posíláni do notoricky známých gulagů na Sibiři. Přesto stále pokračovali v psaní.

Proč? Protože měli potřebu podělit se o to, co cítili. Od evangelií po politické manifesty, literatura umožňuje, aby myšlenky cestovaly po celém světě a měnily jej.

Nemám nic proti lidem, kteří na svých knihách vydělávají peníze. I já se tímhle živím. Ale podívejte se na to, co se v tuto chvíli děje. Zákon na potírání online pirátství (S.O.P.A) může zničit internet. Je to SKUTEČNÁ HROZBA nejen pro Američany, ale pro všechny z nás, protože tento zákon – pokud bude schválen – ovlivní celou planetu.

A co na to říkám já? Jako autor bych měl asi obhajovat 'duševní vlastnictví', ale neobhajuji. Piráti celého světa, spojte se a piráťte všechno, co kdy kdo napsal!

Staré dobré časy, kdy každá myšlenka měla svého majitele, jsou navždy pryč. Zaprvé proto, že všechno, co kdo kdy dělal, stále recykluje čtyři schémata: milostný příběh mezi dvěma lidmi, milostný trojúhelník, boj o moc a příběh o cestě. Zadruhé proto, že všichni spisovatelé chtějí, aby to, co napsali, bylo čteno, ať už v novinách, na blogu, ve formě pamfletu nebo na zdi.

Čím častěji slyšíme písničku v rádiu, tím větší máme nutkání koupit si celé CD. Stejné je to i s literaturou.

Čím více lidí 'zpirátí' knihu, tím lépe. Pokud se jim zalíbí začátek, půjdou a hned zítra si ji koupí, protože není nic únavnějšího než čtení dlouhých klád textu na obrazovce.

1. Někteří budou namítat: Jste dost bohatý na to, abyste si mohl dovolit své knihy distribuovat zdarma.

To je pravda. Jsem bohatý. Ale byla to touha vydělat si peníze, která mě přivedla k psaní? Ne. Moje rodiny i učitelé mi říkali, že v psaní není žádná budoucnost.

Začal jsem psát a stále v tom pokračuji, protože je to něco, co mi přináší potěšení a dává to mému životu smysl. Kdyby byly motivem peníze, mohl jsem toho už před lety nechat a ušetřit se tak pravidelné snůšce negativních recenzí.

2. Nakladatelé budou namítat: Umělci nemohou přežít, pokud nebudou placeni.

V roce 1999, když jsem poprvé vydával knihu v Rusku (s nákladem 3 tisíce kusů), zemi sužoval nedostatek papíru. Zcela náhodou jsem objevil 'pirátské vydání' Alchymisty a zveřejnil jsem ho na svých webových stránkách.

O rok později, když krize pominula, jsem prodal 10 tisíc tištěných knih. V roce 2002 už to byl milion prodaných knih a k dnešnímu dni jich je 12 milionů.

Když jsem cestoval vlakem napříč Ruskem, setkal jsem se několika lidmi, kteří mi vyprávěli o tom, jak se s mou prací poprvé setkali díky 'pirátskému' vydání, které jsem zveřejnil na svém webu. V současné době fungují webové stránky 'Pirát Coelho', kde dávám odkazy na každou mou knihu, která je dostupná na internetu. A moje prodeje stále rostou – za chvíli to bude již 140 milionů knih po celém světě.

Pokud jste snědli pomeranč, musíte se vrátit do obchodu, abyste si koupili další. V takovém případě je logické, že platíte hned na místě. S uměním je to jinak, nekupujete si papír, inkoust, štětec, plátno nebo notové partitury, ale nápad, myšlenku, která se zrodila z kombinace všech těchto věcí. 'Pirátství' může být způsob, jak se seznámit s umělcovou prací. Pokud se vám jeho (nebo její) myšlenka líbí, budete ji chtít mít doma. Dobrá myšlenka nepotřebuje žádnou ochranu.

Zbytek je buď chamtivost, nebo nevědomost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář