Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moradin

8. 9. 2009

Moradin stvořitel, je uctíván zejména trpaslíky, mezi nimiž je znám jako přísný a tvrdý, ale také spravedlivý bůh. Podle legend je to právě on, jenž poskytl trpaslíkům jejich první domy v podzemí.

Více než o trpaslíkovo srdce a povahu se stará o jeho úsilí, pracovitost a dovednosti s kovy a kamením. Vypráví se, že když Moradin od Aa dostal za úkol bdít nad zavalitými trpaslíky, rozhodl se, že je nějak odliší od všech ostatních ras Manawydanu. Dlouho přemýšlel, jak by něco podobného udělal, až se rozhodl, že v každém trpaslíkovi zažehne malý plamínek božského ohně, který jej nejenom chrání před mrazem, ale také mu propůjčuje svou sílu a zápal pro věc. Právě oheň se tak stal Moradinovým novým symbolem. Dnes tak v chrámech, které jsou zasvěcené Moradinovi nesmí chybět výheň nebo jiný symbol ohně, který podle pravidel nikdy nesmí vyhasnout. Kdyby se tak stalo, podle trpasličích legend by se stalo obrovské neštěstí. Jestli je na tom něco pravdy, se neví – podle pověstí zatím v žádném Moradinově chrámu posvátný oheň nezhasl.

Moradinův vztah k ostatním bohům je povětšinou neutrální. Nevyhledává problémy, a proto se nepouští do sporů s nikým, kdo přímo neohrozí jeho děti. Jestliže však někdo bude chtít ublížit trpaslíkům, pak s ním Moradin nebude mít sebemenší slitování. V minulosti se o tom přesvědčila jen Lloth, která chtěla trpaslíky vyhnat z jejich území, aby se její drowové měli lépe. Nepochodila a utrpěla tehdy potupnou porážku s mnoha ztrátami. Od toho okamžiku se také datuje neutuchající konflikt mezi těmito dvěma národy a jejich bohy.

S velkou oblibou na sebe bere podobu zavalitého trpaslíka s dlouhým plnovousem černé barvy, který je oblečen do kovářské zástěry, a putuje po zemi. U pasu má obvykle kladivo, nikoli však zlaté, mytrilové, či jinak zvláštní, ale na první pohled zcela obyčejné kladivo, jaké nosí téměř každý kovář. Říká se, že když má velmi dobrou náladu, tak pro své lidi uková i nějaké to nářadí či zbraň. Snad i díky tomu je Moradin označován za božského kováře. Z jeho rukou pochází ty nejskvostnější zbraně z dob dávno minulých. Bohužel je většina nyní ztracena v písku času.

Moradinovi kněží sídlí v jeho honosných chrámech, kde se starají o výheň, aby nepohasla. Mezi sebou mají i mistry černého řemesla, kterým se na světě nemůže snad nikdo rovnat. Jsou to ti nejlepší z nejlepších, které si Moradinovi kněží pečlivě vybírají. Splní-li pak přijímací zkoušky, dostane se jim té nejvyšší možné cti – pracovat v Moradinově chrámu ve výhni, která je posvěcena samotným Moradinem. Díky svým pravidelným meditacím, jež probíhají právě u výhně během kovářských prací, v sobě dokázali nalézt sílu božského plamene, který v jejich předcích zažehl právě sám Moradin. Tento plamen jim poskytuje neskýtané možnosti. Dokáží vládnout ohněm a jejich modlitby posilují ducha i tělo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář